Jak wiecie nie odpisuję już na maile, bo się nie wyrabiam, jednak wciąż dostaję ich zwłaszcza od nowych osób tak dużo, że szok 🙂

 

Doszłam do wniosku, że przyda się więc w jednym miejscu odpowiedź na najczęściej pojawiające się pytania z Waszych maili. Na pierwszy rzut 9 pytań, które powracają jak bumerang co najmniej raz w miesiącu. Głównie dla początkujących, a nie dla stałych czytelników, chociaż… wychodzę z założenia że wiedza nieużywana umiera i to niestety dość szybko, więc może warto sobie przypomnieć co nieco?

 

Starałam się odpowiadać na pytania możliwie krótko i konkretnie, ale jak dobrze wiecie… mam czasami tendencję do rozwlekania 😉

 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące pielęgnacji cery, część 1

 

1. Co jest najlepsze na zaskórniki?

 

Pytanie z kategorii raczej przeze mnie nielubianych, bo bardzo ogólnych. O wiele bardziej wolę odpowiadać na nie w formie konsultacji, kiedy opisujecie w mailu całą swoją historię, a czasem nawet załączacie zdjęcia, bo wtedy dopiero można ocenić, o jakie zaskórniki chodzi. Bo zaskórniki zaskórnikom nierówne, ale to pewnie dobrze wiecie, po lekturze posta o rodzajach trądziku.

Zakładając jednak, że mowa o standardowych zaskórnikach zamkniętych (drobne, białe krostki w skupiskach, jakie sama miałam) i otwartych (czarne kropki np. na nosie), standardowo polecam zacząć od dwóch powszechnie dostępnych produktów: Effaclaru i Acnedermu.

PS. A jeśli chcecie mieć gotowy plan pielęgnacji na ten problem, to zachęcam do jego zakupu TUTAJ – to najpopularniejszy z 4 przykładowych planów pielęgnacji w sklepiku, zaraz po nim jest ten dla kobiet w ciąży lub karmiących 🙂

 

2. Przeczytałam Twój blog i chcę zacząć używać atredermu, czy mogę?

 

Przede wszystkim NIE POLECAM zacząć używać go od razu, jako jedynej i niezastąpionej metody na wszystkie rodzaje trądziku, począwszy od jednego pryszcza z okazji pełni księżyca, na mocnych problemach trądzikowych zakończywszy. Retinoidów absolutnie nie stosujemy jako pierwszego środka, to raczej ostateczność. Zawsze próbujemy najpierw najmniej inwazyjnych środków, a dopiero jak one nie działają po 2-3 miesiącach, sięgamy do tych mocniejszych. Kolejność powinna być taka:

1) poprawa planu pielęgnacji (wyeliminowanie szkodliwych produktów, dołożenie kilku rzeczywiście działających)

2) delikatne produkty z kwasami dostępne bez recepty

3) mocniejsze kwasy w formie peelingów i środków profesjonalnych (o tym temacie planuję jeszcze napisać)

4) retinoidy dopiero jako ostateczność

 

3. Co na początek z kwasów?

 

Jeśli nigdy nie używałaś kwasów i dopiero zaczynasz z nimi przygodę, polecam coś łagodnego – kwas salicylowy w formie Effaclaru K, serum migdałowe z PHA bielenda, bądź samorobiony tonik PHA.

Więcej propozycji wraz z rekomendacjami znajdziesz poniżej.

 

Najlepsze gotowe kosmetyki z kwasami dostępne bez recepty

 

4. Co mocniejszego zastosować, bo próbuję kilku kosmetyków takich jak Acnederm czy Effaclar i nadal nie widzę efektów?

 

Jako mocniejsze metody radzenia sobie z cerą można wypróbować wyżej wspomnianych retinoidów, innej kombinacji kwasów (może używasz kwasu nieodpowiedniego do swoich potrzeb?), a także serii peelingów kwasowych (w gabinecie lub w domu).

 

5. Chcę przejść na bardziej naturalną pielęgnację – co na początek?

 

Jak to ostatnio wspomniałam, nie przeginamy na początku. To bardzo chwalebne, że w ogóle chcecie zacząć naturalną pielęgnację. Na początek wystarczy Wam zestaw minimum:

 

Półprodukty do stosowania solo

 

6. Które produkty działają przeciwzmarszczkowo? Mam wrażenie, że piszesz tylko o pielęgnacji skóry trądzikowej.

 

Na początek małe sprostowanie: piszę o takiej, bo taką mam, ale to nie do końca prawda, że nie piszę o pielęgnacji innych rodzajów cer. Tutaj znajdziecie wskazówki dotyczące cery wrażliwej, a w postach o pielęgnacji mojej mamy – dojrzałej.

 

Jest wiele produktów, które oprócz działania przeciwtrądzikowego są zbawienne w zapobieganiu zmarszczek. Jako najważniejsze wskazałabym oczywiście filtry, bo ich rola w profilaktyce przeciwstarzeniowej jest ogromna, jako drugie – produkty z kwasem migdałowym i PHA, no i oczywiście nie zapominajmy o niesamowitej sile działania retinoidów.

 

7. Czy da się kupić stacjonarnie w jakiejś drogerii przyzwoity produkt z kwasami?

 

W drogerii – niestety tak średnio. W aptece – już owszem, mamy szeroki wybór produktów z kwasami (ja sama wypróbowałam tylko najpopularniejsze z nich). Robiąc zakupy przez internet – mamy ich mnóstwo, acz oczy bolą, a co najfajniejsze, dzięki takim wynalazkom jak ebay, możemy też testować produkty np. z Korei, które często zapewniają… hm, że tak powiem, fajniejsze user experience 🙂

 

8. Czy retinoidy są przeznaczone tylko dla cery trądzikowej?

 

Oczywiście nie tylko, siłą retinoidów jest też ich głęboka zdolność do pobudzania odnowy kolagenu i rzeczywistego odmładzania, w przeciwieństwie. Na razie się nie będę rozpisywać więcej, bo jest o tym osobny post (retinoidy przeciwzmarszczkowo – how to).

 

9. Czy retinoidy można łączyć z kwasami?

 

Jedno z najczęściej powtarzających się pytań. Owszem, można, tylko nie wszystkim. Na pewno na początku jako pierwszej kuracji absolutnie nie zalecam od razu rzucania się na głęboką wodę i kupowania kilku produktów z kwasami i retinoidów na dokładkę, ale w miarę upływu czasu, kiedy lepiej poznajemy swoją cerę i wiemy, na co sobie możemy pozwolić, a na co nie, wtedy ostrożnie można takie połączenia wprowadzać. Ostrożnie, czyli nie jednego dnia, a najlepiej z co najmniej jednodniową przerwą między kwasem i retinoidem. To prawda, że często dzięki temu można uzyskać lepsze efekty o wiele szybciej, ale jeśli brakuje Wam doświadczenia, możecie sobie tylko zaszkodzić.

PS. Oczywiście od każdej reguły jest wyjątek. Retinoidowe wyjadaczki, używające retinoidów głównie w celu zmasowanego ataku na zmarszczki, czasem z premedytacją stosują retinoid na skórę przetartą tonikiem kwasowym, ponieważ zwiększa to siłę działania.

 

Oczywiście jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o tych tematach i dostać dokładne instrukcje “użycia”…

możecie skorzystać z wygodnych mini kursów na platformie walki z trądzikiem. Niedługo pewnie ją zamknę, więc to może być ostatnia okazja 😉

 

 

PS. Przeczytałaś wpis, ale nie wiesz, jak to wszystko poukładać w skuteczny plan pielęgnacji?

Zamów

 

Czy chcesz ustalić plan pielęgnacji na 3 miesiące?

Weź udział w tym darmowym, 4-dniowym kursie i zrób to razem ze mną!

Otrzymasz lekcje PDF co 1 dzień, na podstawie ebooka o wartości 79 zł - szczegóły TUTAJ.

You have Successfully Subscribed!