No właśnie. Poczytałaś w internetach albo spotkałaś dobrego lekarza. Poukładałaś pielęgnację, mniej więcej wiesz co i jak, dowiedziałaś się co to kwasy, a nawet retinoidy, wiesz też, dlaczego potrzebne są filtry (jeśli jeszcze nie pobrałaś mojego ebooka o filtrach, możesz zrobić to tutaj). Wydawałoby się, że stosujesz wszystko “po bożemu” i że “u innych działa”.

 

Dlaczego więc nie widzisz poprawy stanu cery? 

Poniżej znajdziesz 5 możliwych przyczyn, z powodu których Twoja kuracja przeciwtrądzikowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Pisane oczywiście na podstawie własnych trądzikowych doświadczeń i (naprawdę nie przesadzę, jak napiszę tę liczbę) setek otrzymanych od Was maili.

 

1. Brak konsekwencji w kuracji / stosowanie za dużej liczby produktów

O tym już pisałam nie raz, i nie dwa, ale o dziwo temat wciąż nieubłaganie powraca w mailach. Jak wiecie z posta o jednej najważniejszej zasadzie walki z trądzikiem, cierpliwość jest kluczowa do osiągnięcia rezultatów. Ile trzeba tej cierpliwości – oto jest pytanie, które się nasuwa. No cóż, całkiem sporo. W moim przypadku widoczna poprawa stanu cery była widoczna dopiero po około 6-8 miesiącach. A optymalny stan skóra uzyskała długo, długo po.

 

W oparciu o swoje doświadczenia myślę więc, że bariera pół roku to takie minimum, żeby stwierdzić, że coś definitywnie działa / nie działa.

 

Dopiero kiedy po 6 miesiącach nie widzicie rezultatów, zmieniałabym coś (na zasadzie: stopniowanie mocy kuracji, używanie coraz mocniejszych środków, a traktowanie retinoidów jako ostateczności – a zwłaszcza retinoidów doustnych).

Przez minimum kilka miesięcy trzymajcie się jednak jednego planu – nie skaczcie z produktu na produkt, zaufajcie jednemu systemowi. O tym już też pisałam 😉 

Ustalcie plan pielęgnacji na najbliższe 3 miesiące and “stick to it”.

 

2. Stosowanie tylko naturalnych produktów

Nie można mi zarzucić, że nie jestem zwolenniczką naturalnej pielęgnacji. Jestem, jak najbardziej, a takim produktom jak oleje czy naturalne mydełka Aleppo zawdzięczam bardzo wiele. Jednak nie da się ukryć, że w przypadku cery trądzikowej nie zwojujesz za ich pomocą zbyt wiele. Owszem, cera będzie doskonale nawilżona, cera będzie miękka, cera będzie może nawet gładka – ale grudki, zaskórniki i pryszcze mogą nadal powstawać, ponieważ w tej pielęgnacji brakuje fundamentu pielęgnacji cery trądzikowej, a mianowicie: złuszczania np. produktami z kwasami.

Jeśli nie złuszczasz regularnie cery trądzikowej produktami z kwasami, to niby jak masz się pozbyć zalegającego naskórka, który przy nadmiernym rogowaceniu może doprowadzić do powstawania pryszczy i zaskórników?

 

3. Brak odpowiedniego nawilżania i ochrony antyUV

W kuracji przeciwtrądzikowej nie chodzi o to, żeby się nią zarżnąć i wysuszyć na wiór, chodząc i strasząc odpadającą na chodnik skórą. Wiadomo, że łuszczenie będzie, na początku będzie solidne, ale nie można sobie odpuszczać nawilżania. Skóra przesuszona produkuje jeszcze więcej sebum, co w połączeniu z podrażnieniem i wysypem może skończyć się jeszcze gorszym stanem cery – nie dość że pryszczy więcej, to jeszcze i sucho jak na Saharze, i ogólnie hasztag jak żyć. Jeśli chodzi o kremy, to już pisałam, że polecam proste, tłuste albo półtłuste, bez składników aktywnych, żeby jeszcze bardziej nie podrażnić.

Ochrona antyUV jest również kluczowa i jej brak może również opóźnić uzyskanie przez nas pożądanych rezultatów – słońce sprzyja powstawaniu zaskórników, już pomijając fakt przebarwień, jakich możemy się nabawić, złuszczając się i nie dbając o właściwy stopień ochrony.

 

4. Stosujesz kwasy, ale niedostosowane do potrzeb swojej cery

Dużo dziewczyn zaczyna przygodę z kuracjami przeciwtrądzikowymi od kwasu migdałowego, albo delikatnych PHA. Tymczasem powiedzmy sobie szczerze: najlepsze rezultaty trądzikowcy uzyskają po BHA / LHA, ewentualnie po kwasie azelainowym.

To one są dedykowane do potrzeb cery trądzikowej  i to w ich przypadku jest największa szansa, że kuracja zadziała.

 

Jak dobrać kwas do potrzeb cery

 

5. Dotykasz twarzy / wyciskasz / nie dbasz o dietę i zdrowy tryb życia

NIE RÓB TEGO. Możesz zaprzepaścić rezultaty nawet najlepszej kuracji. Wiem, że to trudne, sama pisałam o tym jak powstrzymać się od wyciskania, ale spróbuj. Może to znacząco przyspieszyć rezultaty Twojej kuracji przeciwtrądzikowej.

 

 

Uwierzcie mi – po wyeliminowaniu tych zachowań postępy w kuracji przeciwtrądzikowej mogą znacznie przyspieszyć!

 

PS. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak krok po kroku wyeliminować błędy i wygrać z trądzikiem, zapisz się poniżej na listę oczekujących na start mojej platformy walki z trądzikiem – to jedyne miejsce tego typu w sieci 🙂 Sprawdź szczegóły i obejrzyj filmik tutaj.